Przetargi drogowe to jedne z częstszych przetargów, które pojawiają się w całej Polsce. Związane jest to z budową, modernizacją, naprawą dróg i mostów, które często zamawiane są przez instytucje, takie jak urzędy miasta, urzędy gminy, Lasy Państwowe. Warto trzymać rękę na pulsie i na bieżąco analizować informacje o przetargach drogowych, które mogą pojawiać się w sieci.
Czego dotyczą przetargi drogowe ?
Przetargi tego typu dotyczą nie tylko budowy nowych dróg, mostów, przepustów, przejazdów, ich naprawy lub modernizacji. Ogłaszane są również na prace innego zakresu i obejmują na przykład działania związane z odpowiednim utrzymaniem czystości pasów drogowych, wprowadzaniem zmian w obszarze oznakowania. To również prace związane z przycinaniem drzew, strzyżeniem trawników i pasów zieleni, czyszczeniem przepustów.
Gdzie pojawiają się informacje o przetargach drogowych?
Informacje na temat przetargów drogowych najczęściej pojawiają się na stronach BIP, a zatem Biuletynu Informacji Publicznych. Zakładki do BIP znajdują się na stronach urzędów gmin, urzędów miast, a także innych instytucji, które związane są z infrastrukturą drogową, na przykład Krajowego Zarządu Dróg i Mostów. Warto regularnie odwiedzać te strony, ale też śledzić informacje na ogólnodostępnych wyszukiwarkach przetargów.
Jak przystąpić do przetargu drogowego?
Przetargi na budowę infrastruktury drogowej oraz na jej utrzymanie to te przetargi, w których bardzo często należy wykazać nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale też poświadczyć posiadanie odpowiedniego sprzętu, który będzie wykorzystywany podczas realizacji prac. W niektórych przetargach dopuszczone jest korzystanie z infrastruktury podwykonawców. Przystępując do przetargu, należy wcześniej przeanalizować wymogi formalne i sprawdzić, jakie dokumenty muszą być skompletowane, aby nie odpaść z przetargu. W przypadku prac związanych z utrzymaniem czystości pasów drogowych oraz zieleni wokół dróg, najczęściej przetarg ogłoszony jest na dłuższy czas, na przykład na cały rok kalendarzowy. Stąd też to intratne przetargi, których wygranie może zapewnić pracę firmom na wiele miesięcy. W przypadku przetargów na budowę dróg, w ramach przetargu określane są konkretne odcinki do zrealizowania. To przedsięwzięcia opiewające na ogromne kwoty, dlatego też przystąpienie do takich przetargów wymaga wykazania konkretnej kondycji finansowej firmy. Najczęściej biorą w nich udział najwięksi i najbardziej stabilny wykonawcy, którzy gwarantują odpowiednie wykonanie zadania.