Przetargi na roboty drogowe. Aby je wygrywać nie wystarczy oferowanie niskich cen za wykonanie prac

Przetargi na roboty drogowe. Aby je wygrywać nie wystarczy oferowanie niskich cen za wykonanie prac

Przedsiębiorstwa działające w branży budowlanej chętnie biorą udział w przetargach na roboty drogowe. Nie ma w tym nic zaskakującego bowiem wygrane przetargi na roboty drogowe ze strony www.przetargi.info często związane są z przychodem co najmniej kilku milionów złotych. najczęściej jednak te stawki są dużo wyższe. Na robotach drogowych, które wykonuje się po wygranym przetargu, można wiec zarabiać krocie. Każdy szef takiej firmy doskonale jednak wie, że oferentów chętnych na wygrywanie takich przetargów jest jednak wielu. Jak wygrywać przetargi na roboty drogowe? Nie zawsze decyduje najniższa cena. Kryteriów wyboru zwycięzcy przetargu może być znacznie więcej.

Wypłacalność firmy i doświadczenie w takich pracach mają znaczenie

Nawet jeśli dokumentacja przetargowa złożona przez daną firmę jest kompletna, a proponowana cena za wykonanie robót drogowych niewysoka, nie oznacza to, że taka firma na pewno wygra przetarg. Bardzo często bierze się też pod uwagę kondycję finansową firmy. Nierzadko bowiem taka firma, która chce realizować roboty drogowe musi brać kredyt na materiały i inne koszty. Jeśli wygra firma, która ma minimalną płynność finansową, mimo chęci może nie zrealizować prac w terminie, a nawet ich nie rozpocząć. Żaden inwestor nie chce w ten sposób ryzykować, stąd sprawdzanie płynności finansowej każdej firmy biorącej udział w przetargu.

Wcześniejsze realizacje podobnych prac także mają duże znaczenie. Bardzo często firmy biorące udział w przetargu oceniane są systemem punktowym. Za niską cenę za roboty drogowe firma otrzymuje określoną Ilość punktów, za płynność finansową czy doświadczenie kolejne punkty. Wygra wiec firma, która niekoniecznie zaoferuje najniższą cenę, ale będzie miała największą ilość punktów za całokształt oceny.

Nawet jeśli dokumentacja przetargowa złożona przez daną firmę jest kompletna, a proponowana cena za wykonanie robót drogowych niewysoka, nie oznacza to, że taka firma na pewno wygra przetarg

Dokumentacja przetargowa musi być prawidłowo sporządzona

Aby wygrać przetarg, dokumentacja przetargowa musi być przez inwestora wzięta pod uwagę. Tak się nie stanie, jeśli nie będzie spełniać warunków określonych w przetargu. Już brak jednego dokumentu może spowodować odrzucenie oferty. Sporządzając dokumentację do przetargu, warto więc zadbać o wszelkie jej szczegóły, łącznie z podpisami odpowiednich osób, pieczątkami i innymi pozornie mało istotnymi rzeczami.

Koszt wykonania prac trzeba ustalać rozsądnie

Niski koszt wykonania prac w przypadku przetargów ma ogromne znaczenie. Nie powinno się jednak tych kosztów zaniżać za bardzo. Owszem, taka oferta może zostać oceniona bardzo pozytywnie. Firma, która takie składa, może wygrywać różne przetargi na roboty drogowe, ale realizacja prac może być już utrudniona. Firma, która zaoferowała zbyt niską cenę za roboty drogowe może mieć poważne problemy z ich wykonaniem. Tak się często dzieje, gdy płatność dla wykonawcy wypłacana jest w ratach. Firma wykonująca pracę otrzymuje mało pieniędzy i ma kłopot z dalszą realizacją umowy i kosztami z tym związanymi. To zaś często wiąże się z przekroczeniem terminu określonego w umowie na wykonanie prac. Przekroczenie terminu zaś zawsze zaś może oznaczać duże kary finansowe dla wykonawcy, który nie dotrzymał warunków umowy. Niekiedy kończy się wypowiedzeniem umowy przez inwestora umowy i jeszcze wyższe koszty z tym związane.