W szpitalach każdego roku zlecane są setki jeśli nie tysiące zamówień publicznych. Wynika to z faktu, że podmioty te są własnością państwową, a wobec tego wszelkie zlecenia zewnętrzne muszą opierać się na procedurze przetargowej. Sprawdzamy co najczęściej zamawiają szpitale, jakie usługi oraz towary są do nich dostarczane. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z placówkami, których głównym zadaniem jest ratowanie życia ludzkiego, wobec tego nierzadko koszty bywają bardzo wysokie i pokrywane z budżetu państwa.
Instalacje ratowania życia
Każdy z nas kto choć raz w życiu leżał w szpitalu bądź odwiedzał chorego, zapewne zauważył istnienie w pobliżu łóżek różnego rodzaju przyłączy. Najczęściej doprowadzają one tlen, próżnię i tak zwane gazy medyczne. Dzięki ich wykorzystaniu lekarze nie muszą przenosić ze sobą ciężkiego sprzętu, a jedynie niewielkie urządzenia, które podłącza się bezpośrednio do wyżej wymienionych instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że jak każde inne, one również ulegają różnego rodzaju awariom i uszkodzeniom. Jedną z nich jest rozszczelnienie się miedzianych rur, które doprowadzają czynniki do sal szpitalnych i innych miejsc. Na ich naprawę zdecydowanie najczęściej ogłaszane są przetargi szpitale potrzebują mieć powyższe instalacje zawsze sprawne w stu procentach, na całym obszarze budynków. Stąd też nie jest niczym dziwnym, że ich konserwacja oraz prace naprawcze pochłaniają lwią część środków, które szpital ma zapisane w swoim budżecie. Chodzi w końcu o zdrowie i życie pacjentów.
Sprzęt do badań
Nie można zapomnieć o jednej z najistotniejszych kwestii jeśli chodzi o wyposażenie każdego szpitala, czyli sprzęt do prowadzenia rozmaitych badań pacjentów. Ten starzeje się szybko, wprowadzane są na rynek nowinki techniczne, każdy szanujący się szpital chce więc posiadać najnowsze rozwiązania medyczne w tym zakresie. Stąd też regularnie wymienia się takie urządzenia jak tomograf komputerowy czy przyrząd do rezonansu magnetycznego. Oprócz nowych zamówień zdarzają się także awarie, na których usunięcie również muszą być rozpisywane przetargi szpitale nie mogą pozwolić sobie na niesprawny sprzęt do badań, ponieważ mogłoby to doprowadzić do postawienia nieodpowiednich diagnoz pacjentom i pogorszenia ich stanu zdrowia. Stąd też, jeżeli urządzenia są już po okresie gwarancyjnym, konieczne jest znalezienie firmy, które podejmie się ich naprawy i konserwacji. Ponieważ szpital jest jednostką publiczną, na usługi również musi ogłaszać przetarg, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.