Przetargi drogowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Przetargi drogowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Przetargi drogowe są jednymi z najczęściej pojawiających się przetargów w naszym kraju. Związane są one bezpośrednio z modernizacją, budową, naprawą mostów, jak i dróg, które są bardzo często zamawiane przez różnego rodzaju instytucje. Można wymienić tutaj urzędy gminy, Lasy Państwowe, czy też urzędy miasta. Musimy na pewno trzymać rękę na pulsie. Należy analizować na bieżąco wszelkie informacje o drogowych przetargach, które to mogą się pojawiać w Internecie.

Czego głównie dotyczą przetargi drogowe?

Przetargi drogowe nie tylko dotyczą budowy nowych przepustów, mostów, dróg, przejazdów, ich naprawy, czy też samej modernizacji. Wśród przetargów znajdziemy ogłoszenia na prace innego zakresu. Może to być, chociażby:

  • wprowadzenie zmian w obszarze oznakowania,
  • utrzymanie czystości pasów drogowych,
  • przycinanie drzew,
  • czyszczenie przepustów, jak i strzyżenie trawników oraz pasów zieleni.

Jak widać na załączonym obrazu, obszar przetargów drogowych jest naprawdę szeroki. Gdzie możemy szukać informacji o przetargach drogowych? Na pewno prym wiodą tutaj strony BIP, a więc Biuletynu Informacji Publicznych. Zakładki do odpowiedniej strony znajdziemy na stronach internetowych urzędów miast, gmin, a do tego instytucji, które są bezpośrednio związane z samą infrastrukturą drogową. Na pewno opłaca się odwiedzać te właśnie strony, ale także śledzić wszelkie informacje w wyszukiwarkach ogólnodostępnych przetargów.

W jaki sposób można przystąpić do przetargu drogowego?

Przetargi na budowę drogowej infrastruktury oraz także na jej utrzymanie to przetargi, w których należy bardzo często nie tylko wykazać właściwe doświadczenie, ale także poświadczyć posiadanie już sprzętu odpowiedniego, który wykorzystany będzie podczas samej realizacji prac. W co po niektórych przetargach jest także dopuszczone z korzystanie z infrastruktury należącej do podwykonawców. Gdy przystępujemy do przetargu, to musimy wcześniej przeanalizować wszelkie wymogi formalne. Należy także sprawdzić, jakie konkretnie dokumenty muszą być skompletowane, aby z przetargu nie odpaść. W przypadku prac związanych bezpośrednio z utrzymaniem czystości drogowych pasów oraz zieleni wokół dróg, przetarg jest najczęściej ogłoszony na dłuższy czas. Może to być cały rok. Są to bardzo opłacalne przetargi.

Ich wygranie zapewnić może prace firmom na naprawdę wiele, wiele miesięcy. W przypadku przetargów dotyczących budowy dróg, w ramach przetargu są określane dane odcinki, które należy zrealizować. Są to przedsięwzięcia, które opiewają na naprawdę wysokie kwoty (więcej). Dlatego przystąpienie do takowych przetargów wymaga już wykazania konkretnej już sytuacji finansowej naszej firmy. W takich przetargach udział biorą najwięksi, jak i najbardziej stabilni wykonawcy. Takie firmy gwarantują nam wykonanie odpowiednie zadania. Nie ma tutaj absolutnie żadnego ryzyka.

Obojętnie z jakimi przetargami mamy styczność, to na pewno warto wziąć w nim udział. Jest to dla nas ogromna szansa na to, aby poprawić finanse firmy i także się nieco rozreklamować na rynku. Warto do tego dążyć. Dzięki wygranym przetargom jesteśmy w stanie na pewno rozwijać swoją firmę. Mamy także sporą motywację i z każdym kolejnym sukcesem ona jedynie rośnie. Bardzo się to nam podoba. Można się przy tym spełnić zawodowo, jak i osobiście.

Jak widać na powyższym, przetargi drogowe są dosyć istotne w wielu kwestiach. Nie warto przechodzić obok nich obojętnie. Wzięcie udziału w każdym przetargu punktuje na nasze doświadczenie. Zawsze można się czegoś nauczyć.